تبلیغات
دزک سرزمین مادری - علیرحم شایان

دزک سرزمین مادری

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

دزک سرزمین مادری

علیرحم شایان

در راستای تکمیل اطلاعات بانک فرهیختگان و مشاهیر بنیاد ایران‌شناسی شعبه‌ی چهارمحال و بختیاری روز یک‌شنبه تاریخ ۲۵/۰۴/۱۳۹۱ساعت ۱۵/۱۰ از بنیاد ایران‌شناسی به اتفاق دوست و همکار عزیزم آقای علی حسین‌پور به سمت فرخ‌شهر حرکت کردیم. هدف از این سفر تهیه عکس و مصاحبه با استاد عزیز جناب آقای علی‌رحم شایان از فرهیختگان و مشاهیر استان می‌باشد. قبل از حرکت، تلفنی آدرس را از استاد جویا شدیم و به سمت فرخ‌شهر محلّ زندگی ایشان حرکت کردیم. بعد از این که به فرخ‌شهر رسیدیم از شخص محترمی محل سکونت استاد را پرسیدیم و ایشان هم ضمن راهنمایی ما را به سمت منزل استاد هدایت کردند. زنگ منزل را زدیم و استاد شایان به همراه دو فرزندش آقا احسان و آقا اشکان به استقبال ما آمدند. وارد منزل ایشان شدیم و بعد از احوال‌پرسی و پذیرایی کار خود را به اتفاق همکارم آقای حسین‌پور شروع کردیم. مسوولیت من فیلم‌برداری و تهیه‌ی عکس بود و همکارم مجری‌گری (مصاحبه) با آقای شایان را بر عهده داشتند.

زندگی‌نامه استاد علی‌رحم شایان از فرهیختگان و مشاهیر استان:

نام علی‌رحم، نام خانوادگی شایان، متولد ۱۳۱۵ هـ.ش در روستای دزک، از توابع شهرستان کیار، استان چهارمحال و بختیاری، فرزند مرحوم تقی می‌باشند. علوم قدیمه را در مکاتب محلّی در محضر چند نفر از معلّمین مکتب‌دار وقت (من‌جمله: ملا هیبت‌الله بابایی دزکی، متخلّص به غواص، حاجی محمد هاشمی، کربلایی محمد هاشم، مشهدی ابوالقاسم لله‌گانی و امان‌الله صادقی فرا گرفته و جهت اخذ مدرک تحصیلی کلاسیک به طور متفرقه ادامه‌ی تحصیل داده و در سال ۱۳۳۸ شمسی موفق به اخذ گواهی‌نامه‌ی ششم ابتدایی از اداره‌ی فرهنگ شهرستان مسجد سلیمان شده و در سال ۱۳۴۰ به عنوان آموزگار روزمزد دولتی به استخدام اداره‌ی فرهنگ شهرستان بروجن درآمده و در دبستان امیریّه دزک مشغول به تدریس گردید. همزمان به ادامه تحصیل پرداخته و پس از اخذ مدرک تحصیلی اول و دوم دبیرستان از اداره‌ی آموز و پرورش شهرستان بروجن در سال ۱۳۳۴ به تهران عزیمت نموده و ضمن استخدام در سازمان غله کشور به تحصیل نیز ادامه داده و پس از گذراندن مدارج تحصیلی دبیرستان در سال ۱۳۴۹ موفق به اخذ دیپلم در رشته‌ی ادبی شده و در کلاس‌های خطاطی که زیر نظر استاد غلام‌‌حسین امیرخانی در دبستان عیسی بهرامی واقع در خیابان منیریه تهران برگزار بود شرکت و مراحل متوسطه، خوش و عالی را گذرانده و موفق به دریافت گواهی‌نامه‌های مربوطه گردید. علاوه بر آن در کلاس‌های پیکار با بی‌سوادی نیز با عنوان آموزگار و رابط (مدیر) اشتغال و موفق به اخذ دو فقره تشویق‌نامه از اداره‌ی آموزش و پرورش ناحیه‌ی ۵ تهران گردید، همچنین در سازمان غله کشور در مدّت خدمت به سمت کارشناس ایمنی سازمان غله، قند، شکر و چای کشور و همزمان سمت‌های دیگر نظیر سرپرست دفاع غیر نظامی، سرپرستی نیروی پایداری، فرمانده دسته یگان پدافندی سازمان غله و قند و شکر و چای کشور (طرح سپنتا)، سرپرست دبیرخانه حفاظت و انتظامات سازمان مذکور و مسوول رمز و محرمانه انجام وظیفه نموده و دوره‌های متعدد ضمن خدمت را گذرانده شامل ادوار مقدماتی حرفه‌ای آتش‌نشانی و سرپرستی دفاع غیر نظامی (واردن) در سازمان دفاع غیر نظامی کشور و نیمه حرفه‌ای آتش‌نشانی در سازمان آتش‌نشانی شهرداری مرکز و دوره عالی آتش‌نشانی در پالایشگاه تهران و کمک‌های اولیه بهداشتی و حفاظت و بهداشت کار که در تمام ادوار رتبه‌ی اول را حائز و موفق به دریافت 23 فقره تشویق‌نامه و دو قطعه مدال گردید و با گذراندن دوره‌های فنّی مورد اشاره به عنوان هم‌طرازی لیسانس فنّی پست کارشناسی را شامل می‌شد و ضمناً نشریات و جزوات متعددی در محور تخصص خود نوشته که از طریق سازمان متبوعه به ادارات غله و قند و شکر و سیلوهای تابعه جهت راهنمایی و استفاده‌ی متصدیان مربوطه ارسال گردید، همچنین چندین سال قبل از انقلاب و بعد از انقلاب اسامی با مجله‌ی اکونومیست همکاری داشته و مطالب فنّی و تخصصی زیر عنوان«نقش ایمنی در صنعت و اقتصاد» نوشته‌اند.

در سال ۱۳۶۳ به افتخار بازنشستگی نایل آمده و به چهارمحال و بختیاری (زادگاهشان) بازگشته و در این محلّ نیز حتی‌المقدور به کارهای عمرانی، فرهنگی، اجتماعی پرداخته‌اند.

اهمّ فعالیت‌های دوران بازنشستگی (فرهنگی، اجتماعی، پژوهشی)

۱ـ تهیّه و تالیف و نشر کتاب 3 جلدی «پارسی‌سرایان بام ایران» شامل زندگی‌نامه و آثار ۷۹۳ تن از شعرای متقدّم و معاصر چهارمحال و بختیاری می‌باشد.

۲ـ تالیف و چاپ و نشر کتاب «احکام میّت».

۳ـ تالیف و چاپ کتاب مذهبی «۱۲ بند ملال» که از نظر اشعار مذهبی حائز اهمیت است.

۴ـ تالیف و چاپ و نشر کتاب کلارکوه بختیاری، قیام حسین‌ابن علی(ع) و فلسفه عاشورا، مجموعه دوبیتی‌های ایشان با نام نوای یک شاعر.

۵ـ مدیر مسوول انتشارات جهان‌بین از سال ۷۷ تاکنون که ۱۲۸ عنوان کتاب به چاپ رسانیده‌اند و در سال ۷۷، ۷۸و ۸۸ به عنوان ناشر نمونه‌ی استانی و در سال ۸۸ ناشر برتر کشوری انتخاب و از مدیرکل و وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی لوح تقدیر و جایزه گرفته‌اند.

۶ـ عضو هیات امنای مسجد امام حسن روستای دزک منتخب از طرف مدیریت اوقاف و امور خیریه استان که در ساخت مسجد و تکمیل آن نقش به سزایی داشته‌اند.

۷ـ همکاری متوالی با مقاطع تحصیلی دبستان، راهنمایی، دبیرستان و پیش‌دانشگاهی از سال ۶۳ تا ۸۵به عنوان عضو فعال انجمن اولیا و مربیان و گرفتن لوح تقدیر از طرف مدیرکل آموزش و پرورش استان و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و شرکت در نخستین کنگره‌ی سراسری انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی در تهران.‌

۸ـ عضو افتخاری سازمان میرات فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، عضو برگزیده‌ی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از طرف رییس میرات فرهنگی کشور و دریافت لوح از دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت و در حال حاضر عضو انجمن میرات فرهنگی شهرکرد می‌باشند.

۹ـ مسوولیت مدیر عاملی شرکت تعاونی شهید بهرامی تحت نظر سازمان غله کشور.

۱۰ـ قائم مقام صندوق قرض‌الحسنه‌ی شهید باهنر.

۱۱ـ رییس شورای بهداشت روستای دزک به مدت ۸ سال.

۱۲ـ به چاپ رساندن مقالات و اشعار متعدد در جراید و فصل‌نامه‌های پژوهشی به ویژه فصل‌نامه فرهنگی اجتماعی بام ایران وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان.

۱۳ـ شرکت انتشارات جهان‌بین با مدیر مسوولی آقای شایان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۷۷ و دریافت لوح تقدیر از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان.

۱۴ـ شرکت در نمایشگاه بزرگ سراسری کتاب شهرکرد در سال ۷۹ و مصاحبه ایشان با نشریه پژواک که منتشر گردید. 

۱۵ـ طی حکم دبیرکل هیات امنای کتابخانه‌های عمومی کشور دو دوره به عنوان عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرکرد انتخاب شدند.

۱۶ـ پژوهش در مورد ۷۰ نامور یکصد ساله‌ی اخیر استان که طی حکمی از طرف مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان میراث فرهنگی استان به ایشان واگذار شد.

۱۷ـ شرکت در جشنواره‌ی منطقه‌ای روستا که در سال ۷۹ از طرف جهاد سازندگی به عنوان داور شعر روستایی انتخاب شدند.

۱۸ـ تهیه مقاله در رابطه با یادمان دهقان سامانی در سال ۷۸.

۱۹ـ در سال ۷۵ در سن ۶۰ سالگی در کلاس‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای شرکت و دوره‌ی اپراتوری کامپیوتر را با موفقیت گذرانده و موفق به دریافت گواهی‌نامه شده است.

۲۰ـ در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از سال ۷۵ در امور تعزیه استان فعالیت داشته و تا سال ۱۳۸۸ بیش از ۱۳۰ گروه تعزیه‌خوان در سطح استان را زیر چتر تشکل کانون تعزیه استان درآورده و خود به عنوان سرپرست کانون مذکور تاکنون ۱۱ سوگواره استانی و یک سوگواره فاطمیه و دو اجرای جماسی در هفته دفاع مقدس و یک همایش جهت بزرگداشت یکی از پیشکسوتان تعزیه استان (سید عبدالباقی دهکردی معروف به حاج صولت) انجام داده، سرپرستی اجرای تعزیه‌خوانان کودک و نوجوان در شیراز در صحن شاهچراغ که مورد توجه قرار گرفت که خبر و تصویر آن از سیمای استان فارس، کشور و استان چهارمحال و بختیاری پخش گردید. کسب رتبه‌ی اول در سوگواره‌ی سراسری احرار مشهد با گروه تعزیه قمربنی هاشم طاقانک با سرپرستی استاد شایان.

۲۱ـ در تمام سوگواره‌ها سمت مدیر اجرا و داور را داشته‌اند.

۲۲ـ عضو هیات تصحیح نسخ تعزیه در استان.

۲۳ـ نماینده شرکت معین غله کشور در استان.

۲۴ـ سمت مدیرعاملی شرکت تعاونی باغچه‌بان وابسته به اداره‌ی آموزش و پرورش استثنایی ظرف چند سال.

۲۵ـ عضو شورای پژوهشی بنیاد ایران‌شناسی استان چهارمحال و بختیاری.

۲۶ـ کارمند بازنشسته نمونه استانی و در سال ۸۶ و ۸۷ به عنوان بازنشسته و پیشکسوت نمونه‌ی کشوری معرفی و لوح تقدیر دریافت داشته‌اند.

۲۷ـ تقدیر از طرف ارگان‌های مختلف استان به سبب فعالیت‌های گوناگون در زمان بازنشستگی.

۲۸ـ تحقیق در مورد مشاهیر و فرهیختگان استان.

۲۹ـ تهیه شجره‌نامه خوانین بختیاری از حیدر لرستانی زمان صفویه تا عصر حاضر و همچنین پژوهش در مورد شخصیت‌های سیاسی و علمی استان و پژوهشی در مورد قلعه‌ی دزک که تاکنون چاپ نشده‌اند.

۳۰ـ در دومین دوره‌ی انتخابات شوراهای اسلامی به عنوان عضو هیات نظارت شهرستان شهرکرد به سمت نائب رییس هیات مذکور انتخاب شدند.

۳۱ـ در زمینه شعر و شاعری فعال هستند و عضو انجمن ادبی آصف فرخ‌شهر و عمان سامانی شهرکرد می‌باشند و اشعاری در قالب دوبیتی، غزل، مثنوی،رباعی و نوحه سروده‌اند که در کتب مختلف به چاپ رسیده است. همچنین در سال ۸۹ انجمن شعر «ره پویان علامه‌ی دهخدای دزک» راه‌اندازی نموده و آن را به ثبت رسانده‌اند.

این بود شرح مختصری از فعالیت‌های استاد علی‌رحم شایان که در این نشست توسط اینجانب و همکارم آقای حسین‌پور ثبت و ضبط شد. این جلسه ساعت ۱۰/۱۴بعد از ظهر به پایان رسید و ما ضمن تقدیر و تشکر از استاد شایان و خانواده‌ی محترمشان که ما را مورد لطف و تفقد خود قرار داده و در این نشست با ما همکاری کردند منزل ایشان را به سمت شهرکرد و محل کار خود ترک نمودیم.

twitter googleplus cloob facebook

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

 • این دیدگاه در تاریخ شنبه 14 مهر 1397 11:03 ق.ظ ارسال شده است
  sepideh میگه :

  مقاله رجال علمی سیاسی قلعه دزک

 • این دیدگاه در تاریخ شنبه 14 مهر 1397 11:01 ق.ظ ارسال شده است
  sepideh میگه :

  مقاله رجال علمی سیاسی قلعه دزک

 • این دیدگاه در تاریخ دوشنبه 13 شهریور 1396 04:44 ق.ظ ارسال شده است

  It's very trouble-free to find out any topic on web as
  compared to books, as I found this post at this website.

 • این دیدگاه در تاریخ شنبه 14 مرداد 1396 10:39 ق.ظ ارسال شده است

  Why users still use to read news papers when in this technological
  world everything is presented on web?

 • این دیدگاه در تاریخ دوشنبه 26 فروردین 1392 11:49 ب.ظ ارسال شده است
  دزكی میگه :

  ای ول بابا

 • image
 • image
 • image
 • image

روستای دزک با آن سابقه تاریخی و طبیعتی خدادادی و بهشتی چشم انتظار شماهاست
تا در حفظ آثار تاریخی و طبیعت خدادادی آن کوشا باشید و این مکان زیبا را به ایرانیان و جهانیان بشناسانید
خواننده عزیز این وبلاگ منتظر نظرات-مطالب-انتقادات -عکس ها و...شما میباشد
- دزک -

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

دزک سرزمینی در دامنه زاگرس مهد مردان بزرگ با طبیعتی بهشتی تو را میخواند

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه